Oprogramowanie

Króliki 2: TotalNa DemoLka

English version of this article.

Króliki2 to darmowa wersja kultowej gry Puzzle Bobble sprzed dwóch dekad. Gra napisana w C++ działa zarówno pod Windowsem jak i Linuxem. Jest to między innymi zasługa wykorzystania sympatycznego środowiska ClanLib SDK.
Gra jest zaprojektowana dla dwóch graczy, którzy korzystają z jednej klawiatury. Można też sterować jednym z królików przy pomocy myszki albo jego sterowaniem zajmie się komputer.

Ci, którzy mają dostęp do sieci lokalnej mogą pograć na dwóch komputerach. Można też grać przez internet ale wymagana jest znajomość kilku technicznych pojęć choćby takiego jak publiczne IP.
Wypada jeszcze wspomnieć, że w grze wykorzystana jest darmowa czcionka Qixstix.

Krótka instrukcja:

Celem królików jest pokonanie przeciwnika. Przegrywa ten, kto pozwoli własnym kulkom przekroczyć dolną granicę.
Króliki strącają kulki dopasowując je kolorami. Jeśli strzelisz tak, że połączysz conajmniej trzy kulki jednego koloru – kulki spadną. Przy okazji spadną wszystkie kulki nie przylepione do górnej granicy.
Jeśli jednorazowo strącisz więcej niż trzy kulki nadmiar trafi do przeciwnika.

Na ekranie jest kilka obszarów które warto kontrolować:

1 – Licznik wygranych, im więcej tym lepiej. :)

2 – Ten królik gra na innym komputerze

3 – Górna granica

4 – Ten królik jest sterowany przy pomocy myszki, żeby wybrać odpowiedniego królika należy kilkakrotnie nacisnąć klawisz M

5 – Następna kulka, która będzie załadowana do działa

6 – Te kulki strącił przeciwnik, po kolejnym strzale zostaną one doklejone

7 – Zostało jeszcze sporo strzałów do obniżenia górnej granicy razem ze wszystkimi kulkami. Za każdy oddany strzał tracisz jedną krokiewkę. Za każdy strzał, w którym strącisz trzy kulki otrzymujesz 1 krokiewkę, jeśli połączysz więcej kulek otrzymasz więcej krokiewek: za 4 kulki 2 krokiewki, za pięć 3 itd. Kulki, które odpadną ale są w innym kolorze nie są brane pod uwagę.

8 – Na oddanie strzału masz 5 sekund. Jeśli tego nie zrobisz działo wystrzeli samo. Po 3 sekundach włącza się alarm, musisz się pospieszyć z celowaniem.

9 – Jeśli w tym strzale nie strącisz kulek to górna granica obniży się o jeden poziom

10 – Dolna granica

11 – Tym królikiem steruje komputer

12 – Bonusy. Im więcej tym lepiej. Blank zastępuje dowolny kolor. Blank jest przyznawany za strącenie 8 grup kulek.
Kulka Demolka strąca wszystkie kulki, których dotknie, bez względu na kolor. Jest przyznawana za połączenie 7 lub więcej kulek jednego koloru, włączając blanki.
Jeśli grasz myszką bonus można wybrać kilkając prawym przyciskiem myszy.

W pliku config.xml można zmienić kilka ustawień. Najważniejsze z nich to adres serwera. Jeśli chcesz zagrać przez sieć wpisz do pliku odpowiedni adres. Na serwerze należy potem wcisnąć klawisz I, klient musi ten klawisz wcisnąć dwukrotnie. Żeby zrezygnować z gry przez sieć należy ponownie wcisnąć I.
Jeśli adres serwera często się zmienia możesz skorzystać z opcji broadcast. Wyczyść opcję server i wpisz odpowiedni adres broadcast. W ten sposób klient sam poszuka adresu serwera.

Pliki do pobrania (spakowane przy pomocy zip, nie trzeba nic instalować, wystarczy rozpakować do dowolnego katalogu):

Wersja dla Linux i Windows

Króliki były testowane pod Windows XP i Ubuntu 10.

Komentarze

Komentowanie zakończone dla tego artykułu

Króliki 2: TotalNa DemoLka został opublikowany styczeń 31. Więcej postów na podobny temat można znaleźć w kategoriach: , .

Kanał YouTube

Szukaj

Najnowsze wpisy